Hey, this photo is ©

Foto tipy: Co je QR kód a co s ním?

19.7.2016 ,

QR kód je zkratkou z anglického názvu „quick response“, v češtině tedy „rychlá odpověď“. QR kódy slouží k tomu, aby nám zjednodušily a urychlily přístup k zakódované informaci prostřednictvím čtečky dostupné pro mobilní telefony a tablety. QR kód, který můžete vidět na fotografii v pozadí tohoto textu, obsahuje zakódovanou informaci a tou je odkaz na webovou stránku www.galopp-foto.cz. Do QR kódu se pomocí tzv. generátoru, který je volně přístupný přes internet, uloží informace o tom, jakou akci má po přečtení tohoto kódu, mobilní zařízení či tablet, provést. Takto vytvořený QR kód je poté možné umístit na fotografie, billboardy, auta a jiné reklamní prostory.

Ke čtení QR kódu slouží čtečky, které jsou volně ke stažení pro mobilní telefony a tablety. Po stažení a provedené instalaci, postačí čtečku spustit, namířit hledáček fotoaparátu Vašeho zařízení na QR kód a čtečka během několika vteřin sama rozpozná informaci o akci, kterou má provést – tedy, otevře internetový prohlížeč a načte Vám webovou stránku, která byla v QR kódu uložena. Oblíbenou čtečkou pro Apple a Android je aplikace s názvem Scan.

Možná Vás napadá otázka: „Co díky QR kódu získám?“ Odpověď je prostá: rychlý přístup k webové stránce, kterou nemusíte složitě přepisovat do internetového vyhledávače Vašeho mobilního zařízení – QR kód a čtečka za Vás zdlouhavou cestu k otevření webové stránky obstarají sami.

Dodám ještě informaci, že do QR kódu lze uložit nejen odkaz na webovou stránku, ale například kontaktní informace, či formát SMS, která je poté rovnou připravena k odeslání.