Hey, this photo is ©

Foto článek: Několik tipů na fotografování koní

19.7.2016 ,

Každé plemeno koně má svá specifika při fotografování. Stejné je to i s jednotlivými jezdeckými disciplínami, kdy se pokaždé klade důraz na jiný moment. Obecně je však dobré, hlídat si při fotografování koní pozici uší, krku a plecí. Správné zachycení oka koně je také důležitým bodem, který tvoří celek. Jdeme se tedy na jednotlivé body podívat podrobněji.

Uši

Uši koně by měly být na fotografii pozorné, tedy zaměřené směrem vpřed. Pokud se bude kůň soustředit na věci, které ho budou rozptylovat vzadu nebo po stranách, otočí uši tím směrem, kde se zrovna rozptýlení nachází. Pak bude na výsledné fotografii spíš připomínat oslíka, než koně. Naopak uši natočené dozadu jsou přijatelné v momentě, kdy bude například dovádět s jiným koněm ve výběhu, dá tak najevo svůj nesouhlas s jeho postojem či rozzlobení se. Tato fáze natočení uší koně je přípustná i u některých jezdeckých disciplín, o tom však více někdy v budoucnu. Při fotografování koní ze strany, případně z mírného podhledu je dobré dbát na to, aby byly viditelné obě uši koně. V případě, že bude viditelné pouze jedno, bude kůň působit spíše dojmem jednorožce.

Na této fotografii vidíte, jak jsou uši pozorné vůči rozruchu v pozadí koně, kůň tedy na fotografii není příliš líbivý.

usi-spatne

Naopak tato fotografie zachycuje koně, jehož uši jsou natočené správně.

usi-spravne

Oči

Oko by nikdy nemělo být mrtvé, tedy bez náznaku odlesku a tvaru. Zajistěte tedy dopad jakéhokoli zdroje světla do koňského oka, aby vypadalo „živě“ a krásně prokresleně.

Na této fotografii je oko koně černé, působí tedy velice temným dojmem, který příliš nezaujme.

oko-spatne

Naopak na této fotografii již oko koně vypadá správně, protože má v sobě tolik potřebný odlesk a  má tak naprosto jasný tvar.

oko-spravne

Krk

V případě, že je cílem zachytit koně jako vznešené zvíře, rozhodně je tak možné docílit v momentě, kdy bude jeho krk krásně kulatý, tedy když se bude dívat směrem dopradu a dolů. Na rovném krku, či opačně prohnutém krku nic vznešeného rozhodně není.

krk-spravne

Plece

Stejné je to i s plecemi. Pokud bude cílem zachytit koně, který má vypadat mohutně, pak je třeba si počkat na moment (nebo jej zajistit ve spolupráci s asistentem, který bude koně předvádět), aby měl kůň nakročeno vpřed svou přední nohou, která je více vzdálena od nás. Opticky se tak plece otevřou a budou výraznější.

Na této fotografii jsou velmi dobře vidět plece při nakročení levé přední nohy vpřed. Plece v tomto případě působí nevýrazně a velice úzkým dojmem.

plece-spatne

Na této fotografii je kůň nakročený správně, tedy pravou přední vpřed a díky tomu plece působí mohutně a vyrýsovaným svalnatým dojmem.

plece-spravne

Co je především nežádoucí?

Naprosto jasnými nežádoucími momenty jsou ty, kdy má kůň v hubě udidlo, otěže jezdec aktivně používá a huba koně je otevřena, případně jazyk koně je vyplazený. Takový moment si žádný z jezdců za rámeček rozhodně nebude chtít dát.

Přeji Vám tedy mnoho úspěchů při fotografování koní!