Hey, this photo is ©

Foto článek: Jak na krásné a poutavé fotografie?

19.7.2016 ,

„Závidím! Co já bych dala za to, abych uměla fotit jako Vy!“ – Přestaňte závidět, začněte konat! To je totiž jediná zaručená cesta, jak se na své cestě za krásnými fotografiemi dostat ke svému cíli, co nejdříve. V dnešní době 21. století je již tolik možností, jak se naučit fotit, až je to neuvěřitelné. Jediné, co Vám však nikdo jiný nedá, je čas, který focení a výuce v tomto oboru, budete věnovat. Jaký je tedy zaručený recept na famózní fotky?

Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra

Pokud se chcete propracovat k lepším fotkám, neodkádejte focení, úpravy fotografií a vzdělání v tomto oboru na „až pak“. Pokud budete naustále cokoli odkládat, není pak jediná šance se ke kvalitním fototgrafiím propracovat, učený z nebe nikdy nespadl. Pokud Vám cokoli nejde, nebo jste se dostali do slepé uličky, je důležité „to změnit“. Poraďte se s někým, kdo ví jak na to, nebo si zkuste vyhledat článek či video na dané téma. V dnešní době je spousta možností, nejen hledání v knihách, ale i výuka formou online videí. Tedy foťte, foťte, foťte, ať už je to téma, které je Vaším nejoblíbenějším a hlavním nebo naopak. Základem kvality je totitž kvantita. ;-)

Důvěrně poznejte obor, který fotíte

Pokud fotíte koně, domluvte se alespoň na několika výcvikových hodinách, kdy do sedla koně usednete. Po výcvikové hodině se s trenérem domluvte, aby Vám řekl, jak má správně kůň při daném jezdeckém odvětví vypadat, co je správně a co špatně. Taková zkušenost Vám velmi pomůže se správným pohledem na momenty, které jsou v jezdectví žádané. Nestane se Vám tedy, že na Vás jezdci na závodech budou naštvaní, když jim pořídíte fotografii a na ní bude mít zrovna jejich kůň otevřenou hubu, nebo bude mít hlavu za kolmicí. Tyto věci se však nikdy nedozvíte, pokud se ji nebudete věnovat. Stejné je to i u focení dětí, svateb, apod.

Kopírujte, ale buďte jedineční

Pokud má někdo se svými fotografiemi úspěch, recept na úspěch je jednoduchý – kopírujte jeho způsob zpracování. Pokud vyrážíte fotit nějakou událost, nastudujte si záběry, které má Vámi oblíbený fotograf ve své galerii a jednoduše se snažte najít ty stejné pohledy přímo na place. Je pak na nejvýš pravděpodobné, že Vaše fotografie budou slavit stejný úspěch. Snažte se však do každého takového záběru vnst něco ze sebe, svůj vlastní styl, svůj vlastní pohled na věc. Stanete se tak jedinečnými a Vaše fotografie nebudou tuctové i když okolo Vás na stejném metru čtverečním bude stát dvacet dalších fotografů – vy totiž přinesete světu jiný pohled než zbývajících 19 fotografů. :-)

Specializovat se? Ano, či ne?

Spousta fotografů Vám řekne, specializujte se pouze na jednu věc a foťte jen to. Jenže jaké to po čase začne být? Ano, nudné. Fotky budete mít stále stejné a fantazie už nebude mít nutkání pracovat a vymýšlet nové pohledy. Zkuste se tedy občas zaměřit na jiný fotografický obor, který Vám pomůže získat nové pohledy a když se pak vrátíte k Vašemu hlavnímu zaměření, uvidíte, že Vaše fantazie bude opět připravena vytvořit něco nového a neokoukaného!

Může fotografie zaujmout 10 lidí z 10?

Věřte mi, dosáhnout takové pravděpodobnost prostřednictvím fotografie je téměř nemožné. Co člověk, to názor. Nesnažte se tedy zavděčit lidem, kteří Vaši fotografii pouze kritizují. Ano, je to tak, takových hnidopichů se po světě pohybuje nespočet. Hýčkejte si okruh lidí, který Vaše fotografie miluje, to jsou Vaši potenciální klienti na focení. Těm nepotřebujete obhajovat, proč je ta či ona fotografie pořízená a upravená daným způsobem. S „kritiky“ tedy neztrácejte čas, nestojí Vám za to. ;-)

Naučit se, vyzkoušet, naučit to samé někoho dalšího

Investujte čas nejen do drahé techniky, ale i do výuky. Poslední model toho nejprofesionálnějšího fotoaparátu Vám totiž profesionální výsledky nezajistí. Je to jako koupit si Formuli 1 a čekat, že s ní na prvních závodech bez tréninku vyhrajete. Takto to vážně nefunguje. ;-) Pokud investujete do drahého fotoaparátu, stejnou měrou investujte i do vzdělání v tomto oboru, to Vám totiž pomůže se daleko rychleji posunout na cestě za kvalitními foto výstupy. Samozřejmě však máte možnost posouvat se metodou pokusu a omylu, slibuji Vám však, že tato cesta bude nepoměrně delší, než když si s Vámi někdo nad fotoaparát sedne a zodpoví Vaše dotazy. Napadá Vás však: jak si vybrat správný kurz, kde se naučíte fotit? Nejprve si prohlédněte tvorbu fotografa, u kterého chcete kurz absolvovat – pokud Vám sedí, gratuluji, jste na půli cesty k úspěchu. Druhým krokem je oslovení fotografa a předběžný rozhovor, ve kterém si můžete připravit pár úvodních dotazů, než se na kurz přihlásíte. pokud Vám bude chtít fotograf ochotně poradit, věřte, že z kurzu si odnesete opravdu spoustu informací, když Vás však fotograf odpálí, že se vše dozvíte na kurzu, zřejmě příliš výřečný nebude a nebyla bych si tak úplně jistá, zda Vám bude skutečně chtít se vším pomoci. Tedy, s fotografem-lektorem je třeba si „sednout“. Pokud se tedy naučíte, co jste potřebovali, převeďte to do praxe, vyzkoušejte, zda Vám daná věc opravdu funguje a pokud ano, předejte tuto informaci někomu dalšímu. To jediné Vás totiž posune dál – nejen, že si informaci dobře zafixujete, ale možná Vám další dotyčný, kterému informaci předáte, dá dotaz, který s danou věcí souvisí, na který nebudete schopni odpovědět. To povede k jediné věci: budete nuceni opět pátrat a vzdělávat se. :-)

Líbil se Vám tento článek a chcete dostávat další přímo na Váš e-mail? Napište si o ně: galopp-foto@email.cz